KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15629184
nr 1562 9184
Nils Asplund
(1874-1958), Sverige
Oljemålning, Josefs upphöjelse, förlaga till skolplansch. Signerad, daterad 1945. Olja på pannå, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 94x77 cm
Nils Asplund, svensk målare född i Eskilstuna 1874, död i Stockholm 1958.
Utrop:
2.600 kr
Såld:
2.400 kr
måndag 11 september 2023
kl 18:37:45
2.000 kr
2.200 kr
Nils Asplund
Läs mer om Nils Asplund